30 Oca 2013

Almanya’ya 21 soru

Sol Parti, Türk Başbakan Erdoğan ve M. Ali Şahin’in, Paris benzeri saldırıların Almanya’da da olabileceği yönündeki açıklamaları sonrası sessizliğini koruyan Almanya hükümetine Kürt siyasetçileri korumak için tedbir alıp almadığını sordu. 

 Paris katliamına benzer olayların Almanya’da da olabileceği yönünde AKP’den gelen beyanlara sessiz kalan Alman hükümetine, Sol Parti’den soru önergesi geldi. Bugün sunulacak önergede, Paris’ten sonra yoğunlaşan diplomasi trafiğine dikkat çekiliyor.
Türk Başbakanı Recep T. Erdoğan ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in, “sıra Almanya’da” şeklindeki açık tehditlerinden sonra Alman makamları herhangi bir resmi açıklama yapmadı. Ancak Şahin’in sözlerinden hemen sonra Federal İçişleri Bakanlığı Müsteşarı, Türk meslektaşları ve MİT ile görüşmek üzere Ankara’ya gitti. Şubat ayı içinde de hem Alman Başbakanı Angela Merkel hem de Dışişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich Türkiye’ye gidecek. Bu gelişmeler karşısında Sol Parti, hükümetin suskunluğunu bozacak bir soru önergesi hazırladı.
“Sürgündeki Kürt siyasetçilerine karşı suikast planları” başlıklı soru önergesi, bugün Sol Parti Meclis Grubu tarafından Federal Hükümet’e sunulacak. Sol Parti Meclis Grubu İçişleri Sözcüsü Ulla Jelpke öncülüğünde hazırlanan ve Grup Başkanı Gregor Gysi’nin imzasını taşıyan önergenin iki hafta içinde yanıtlanması bekleniyor.

Alman Hükümeti’ne 21 soru
Toplam 21 sorudan oluşan önergede ilk 5 soru, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar’ın suikast planlarıyla ilgili 16 Ocak’ta gazetemizde de yayınlanan söyleşisinde yer alan bilgilerle ilintili. Bu bağlamda Federal Almanya Hükümeti’ne, Türkiye ve/veya İran’dan Avrupa’ya gönderilen suikast timleri hakkında sahip olduğu bilgiler soruluyor. Özellikle PJAK Genel Başkanı Heci Ehmedi’ye yönelik suikast planı ve bu çerçevede Almanya’da yakalandığı belirtilen kişiler hakkında bilgi isteniyor.
Ayrıntılı önergenin devamında Şahin ile Erdoğan’ın sözleri yanı sıra alınacak güvenlik tedbirleri ve Avrupalı güvenlik makamlarıyla ortak faaliyetler soruluyor. AKP yetkililerinin, önümüzdeki süreçte Almanya’da da benzer olayların gelişebileceği yöndeki açıklamalarına ilişkin Federal Hükümet’ten şu soruların yanıtlanması isteniyor:
- Federal Hükümet, Mehmet Ali Şahin’in sözlerini nasıl değerlendiriyor?
-  Hükümet ya da Alman güvenlik makamları, olası suikast planlarıyla ilgili ifadesine başvurmak üzere Şahin ile iletişim kurdu mu? Eğer iletişim kurulduysa Şahin, bu sözlerini nasıl izah etti? İletişim kurulmadıysa hükümet, Almanya’da planlanmış cinayet planlarıyla ilgili Şahin’in bilgisine başvurma ihtiyacını duyuyor mu?
- Hükümet, Türk Başbakanı Erdoğan’ın, iade talepleri karşılanmadığından Almanya’da da benzer cinayetlerin olabileceği yönündeki ifadelerini nasıl değerlendiriyor?
-  Konuyla ilgili Erdoğan’ın bilgisine başvuruldu mu?

Türk tarafıyla görüşmeler

Önergenin bir bölümü, resmi Almanya-Türkiye ilişkileri ile ilgili. Zira Başbakan Merkel ve Almanya İçişleri Bakanı da Ankara’ya gidecek. Yine geçtiğimiz günlerde MİT ile yapılan görüşmenin ayrıntıları soruluyor:
-  Hükümetin hangi temsilcileri Şubat ayı içinde tam olarak ne zaman hangi yetkililerle görüşmek üzere Türkiye’ye gidecek?
-  Başbakan Merkel ile Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Şubat’taki Türkiye ziyaretlerinde Şahin ile Erdoğan’ın sözlerini gündeme getirmeyi düşünüyor mu?
-  İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Klaus-Dieter Fritsche’nin 21-22 Ocak’taki Ankara ziyaretinde Türk içişleri bakanlığı ve MİT temsilcileriyle yaptığı görüşmelerin içeriği neydi? Bu bağlamda söz konusu ziyaret ne zaman ve hangi vesileyle planlandı? Görüşmelerde hangi somut kararlar alındı? PKK konusu, Paris cinayetleri ve Şahin’in sözleri hangi temelde gündeme geldi?

Kürtlerin güvenliği

Almanya’da sürgünde yaşayan Kürt siyasetçilere yönelik güvenlik tedbirlerle ilgili sorular ise şöyle:
-  Hükümete göre Almanya’da Kürt aktivist veya siyasetçilerine dönük saldırı tehlikesi bulunuyor mu?
-  Şahin ile Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Kürt dernekleri hükümetle görüşmek istedi mi? Hükümet taleplere nasıl yanıt verdi?
-  Paris cinayetlerinden sonra Alman güvenlik makamları, güvenlik tedbirlerle ilgili Kürt kurum ve siyasetçilerle iletişim kurup görüştü mü?
-  Kürt siyasetçiler için Almanya’da ne gibi güvenlik önlemleri bulunuyor? Son gelişmelerin ardından bu önlemler yoğunlaştırıldı mı?
-  Yabancı istihbaratlar veya farklı çevrelerin Kürt siyasetçiler üzerinde yarattığı tehdit ile ilgili AB zemininde nasıl bir bilgi paylaşımı yürütülüyor?
Bu konuya ilişkin düzenli çalışan platformlar bulunuyor mu?
-  Hükümete göre AB devletlerinde faaliyet yürüten Kürt aktivistleri potansiyel tehlike kaynağı görülmek yerine koruma altına alınmamalı mı?

Paris katliamı

Paris katliamı ile ilgili yanıt bekleyen sorular ise şöyle:
- Paris’te işlenen cinayetlerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Fransız ve Alman makamlar arasında ortak çalışma var mı?
- Sakine Cansız ile Leyla Şaylemez hakkında 129 b maddesi kapsamında soruşturma yürütüldüğü yönde SPIEGEL’de çıkan haber doğru mu?
- Türkiye son 10 yılda Almanya’da yaşayan veya tutuklanan kaç Kürt politikacının iadesini istedi? Alman makamlar bu konularda hangi kararları aldı?

Şahin ve Erdoğan ne demişti?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin 20 Ocak’ta, Paris’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’e karşı gerçekleştirilen suikastın ardından benzer olayların Almanya’da da olabileceğini söylemişti. 5 gün sonra da Türk Başbakan Recep T. Erdoğan bir televizyon programında yaptığı açıklamada “Bakın Almanya sırada. Ben Merkel’e bu meseleleri kaç kez anlattım. Şu anda bizde yargılamada olan 4 bin dosya var dedi. Paris’te öldürülenlerden Sakine Cansız’ın biz iadesini istedik vermediler. Şimdi durum bu hale geldi. Bundan sonra Almanya da ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilir” diye konuştu.
Almanya’daki Kürt kurumları tarafından açık tehdit olarak algılanan bu sözler karşısında resmi Alman makamları açıklama yapmadı. Konuyla ilgili Yeni Özgür Politika gazetesi adına görüştüğümüz Federal İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, Paris katliamından sonra güvenlik durumunun dikkatle izlendiğini kaydedip, dış ilişkiler gereğince konuyla ilgili somut bilgi veremeyeceğini belirtmişti.


http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=17271

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder